ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10245435
*
nr 1024 5435
Spegel
omkring sekelskiftet 1900, höjd: 80 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 mars 2016
kl 18:20:30
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/3 16:37:38
1
100 kr
14/3 18:08:14
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:12
*
Spegel
nr 1024 5435
Spegel
omkring sekelskiftet 1900, höjd: 80 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 150 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 14 mars 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 13/3 16:37:38 | 1 | 100 kr |
| 14/3 18:08:14 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:12



